Ako vznikol tento podcast? Bolo to počas môjho prvého roka doktorandského štúdia filozofie v Anglicku, keď som si jedného dňa uvedomil, koľko zaujímavých ľudí, myšlienok a inšpirácie stretávam denne na tejto svojej ceste. Prečo by nemohli aj iní? spýtal som sa vtedy sám seba.

V tom momente som sa rozhodol: túto skúsenosť chcem priniesť aj svojej domovine, Slovensku. Na platforme mužom.sk som tak v júni 2018  začal s vlastným podcastom a mal som si vtedy dva smelé ciele.

Prvý: ukázať ľuďom, že filozofické (a teda kritické) myslenie je chytľavé, príťažlivé a vťahujúce podobne ako dobrý seriál. Druhý: presvedčiť poslucháčov, že všetci sme v našich denných premýšľaniach malými filozofmi. A mali by sme preto žiť podľa tej filozofie, s ktorou aj vedome súhlasíme.

Odvážnemu asi ozaj šťastie praje! Po pár mesiacoch si totiž môj podcast našlo povzbudivé, zvedochtivé a pomerne rýchlo rastúce publikum.

Práve rast poslucháčov ma inšpiroval k rozhodnutiu, aby som v máji 2019 podcast osamostatnil a s pomocou Andreja a Mira aj rozšíriť o ďalšie témy.

***

Tento krátky príbeh nášho podcastu súčasne najlepšie vypovedá o našej spoločnej vízii a hodnotách. PD je interdisciplinárny vzdelávací podcast, ktorý nechce padnúť do pasce „fachidiotizmu“: teda tváriť sa, že iba filozofia, iba náboženstvo alebo iba veda vidí veci pravdivo. Naopak.

PD chce viesť dialóg medzi myšlienkami z rôznych disciplín a sprostredkovať tak rozhovory a zamyslenia nad otázkami, ktoré hýbu nami, ľuďmi – a cez nás i našimi dejinami. Čaro PD tkvie v tom, že hoci ako Miro, Andrej, tak i ja rozprávame o rôznych témach z vlastného fachu, všetci traja – v spoločnosti vás, poslucháčov – napokon spoločne hľadáme odpovede na tie isté základné otázky:

čo je to svet a ako v ňom viesť dobrý život?

Víziou PD je byť obsahovou platformou, ktorá ponúka podnety na zamyslenie. Dalo by sa povedať, že ide o vzdelávací podcast. Pre koho je určený? Z doterajšej skúsenosti po ňom siahli hlavne maturanti a vysokoškoláci na doplnenie či prehĺbenie vlastného štúdia, no tiež pracujúci ľudia, ktorí si túžia rozšíriť svoje obzory.

V podcaste nám ide najmä o povzbudenie a pomoc poslucháčom viesť hlbšie rozhovory: sami so sebou, v škole, v práci, v rodine či medzi priateľmi. A to na témy nielen politické, ale tiež hodnotové a svetonázorové.