Slobodná vôľa a vedomie: Dve záhady z pohľadu vedy a filozofie

V kurze sa budeme venovať dvom fascinujúcim filozoficko-vedeckým záhadám: existencii slobodnej vôle a povahe vedomia. Budeme skúmať, či determinizmus umožňuje slobodnú vôľu, budeme analyzovať neurovedecké a fyzikálne argumenty pre a proti jej existencii. V súvislosti s vedomím sa budeme zaoberať problémom mysle a tela, najpopulárnejšími teóriami vedomia a otázkou, či vedomie môžu mať aj iné organizmy (napr. baktérie, rastliny, zvieratá). Preberieme aj vzťah medzi umelou inteligenciou a vedomím a možnosť simulácie myslenia a ľudského vedomia na počítačoch. Budeme sa opierať o širokú škálu odborných zdrojov – od filozofie po neurovedu – a občas aj o filmy (Rope, Matrix) alebo literatúru (Chesterton).

Sylabus
- Je determinizmus kompatibilný so slobodnou vôľou? Rôzne filozofické postoje k existencii slobodnej vôle
- Ukázala fyzika alebo biológia, že svet je deterministický?
- Ukázala neuroveda, že slobodná vôľa neexistuje?
- Dá sa záhada slobodnej vôle “vyriešiť”?
- Problém vedomia alebo mysle a tela (body-mind problem) - rôzne filozofické postoje
- Najpopulárnejšie teórie vedomia a neuroveda
- Majú baktérie a rastliny vedomie? Je riešením panpsychizmus?
- Dá sa ľudské vedomie a myslenie simulovať na počítači? Dosiahne umelá inteligencia vedomie a ovládne nás? Nahráme svoju myseľ do cloudu a budeme nesmrteľní? (Je riešením transhumanizmus?)
sú deeptalky pre mňa? (áno)
Na prihlásenie sa nie je potrebná predchádzajúca znalosť filozofie. Je odporúčaná schopnosť čítať texty v angličtine, ktoré budú súčasťou prípravy na jednodnotlivé stretnutia. Odhadovaný čas prípravy na stretnutie je 1-1,5 hodiny.

o sprievodcovi
Je slovenský neurovedec, ktorý od roku 2002 žije v Nemecku. V súčasnosti pôsobí ako profesor na univerzite v Giessene a ako hosťujúci vedec na univerzite vo Frankfurte, kde sa venuje počítačovým modelom nervových buniek. Zaoberá sa aj filozofiou neurovedy a spolupracuje pri tvorbe podcastu Kvantum ideí.
